SwIT

Nowy inwestor w dwóch spółkach Świętokrzyskiego Inkubatora Technologii

22.03.2016
SEAQAR oraz Sea Engineering, spółki portfelowe wchodzącego w skład Grupy EBC Solicitors Świętokrzyskiego Inkubatora Technologii (ŚwIT), pozyskały nowego inwestora w postaci funduszu Jeremie Seed Capital Województwa Zachodniopomorskiego FIZ, zarządzanego przez podmiot wchodzący w skład giełdowej grupy inwestycyjnej IQ Partners. Fundusz zainwestował w SEAQAR 0,52 mln zł, przy wycenie post-money 3 mln zł, a w Sea Engineering 0,81 mln zł, także przy wycenie post-money 3 mln zł.

Dla SEAQAR oraz Sea Engineering obecne podwyższenie kapitału stanowi drugą rundę finansowania. W 2015 roku, w pierwszym etapie, wycena SEAQAR (post-money) wyniosła 1,7 mln zł, a Sea Engineering 1,9 mln zł. W ciągu niecałego roku wyceny obu spółek wzrosły więc bardzo znacząco. - Widać wyraźnie dynamikę wzrostu wyceny samych spółek. Dzięki temu bardzo istotnie wzrosła też wartość pakietów udziałów ŚwIT w tych spółkach. W kilkanaście miesięcy łączna wartość naszych udziałów w SEAQAR oraz Sea Engineering zwiększyła się o 36,8 proc. z 1,6 mln zł do 2,19 mln zł. Pragnę zauważyć, że ŚwIT pojawił się w akcjonariacie spółek na etapie dopracowywania prototypów, a nowy inwestor wchodzi na etapie wejścia produktów na rynek To pokazuje trafność przyjętej przez nas polityki inwestycyjnej – wyjaśnił Adam Osiński, Prezes EBC Solicitors.

Po obecnym podwyższeniu kapitału Jeremie Seed Capital Województwa Zachodniopomorskiego FIZ posiadać będzie 27 proc. udziałów w Sea Engineering oraz 17,36 proc. udziałów w SEAQAR. ŚwIT z kolei posiadać będzie 33,6 proc. udział w Sea Engineering i 39,5 proc. w SEAQAR.

Sea Engineering i SEAQAR to jedne z najbardziej dynamicznie rozwijających się spółek portfelowych Świętokrzyskiego Inkubatora Technologii.  Sea Engineeringzajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem i sprzedażą nowoczesnych skuterów podwodnych przeznaczonych zarówno dla amatorów, jak i dla profesjonalnych użytkowników (badaczy, służb ratowniczych, wojska). Z kolei SEAQAR koncentruje się na produkcji i sprzedaży kompletnego systemu monitorująco – rejestrującego dla jednostek pływających wykorzystywanych w żegludze rekreacyjnej, pozwalające np. firmom czarterującym jachty na zdalne pozyskiwanie informacji dotyczących stanu technicznego oraz lokalizacji wynajmowanej łodzi.

Jestem przekonany, że know-how i doświadczenie Grupy IQ Partners w komercjalizacji innowacyjnych projektów biznesowych okażą się niezwykle wartościowym wkładem w rozwój obu projektów. Od początku projektów SEAQAR oraz Sea Engineering nie miałem wątpliwości, że te koncepty biznesowe mają olbrzymi potencjał wzrostu. Pojawienie się nowego inwestora w gronie wspólników tych spółek dobitnie dowodzi, że nie tylko ja jestem tego zdania - podkreślił Adam Osiński, Prezes EBC Solicitors.

Fundusz Jeremie Seed Capital Województwa Zachodniopomorskiego FIZ jest zarządzany przez IQ Pomerania, która należy do grupy kapitałowej IQ Partners, która jest czołowym polskim podmiotem inwestycyjnym specjalizującym się w nowych technologiach.  – Sea Engineering i SEAQAR to bardzo ciekawe i perspektywiczne spółki. Od pewnego czasu obserwowaliśmy ich rozwój i zbudowani postępem projektów zdecydowaliśmy stać się ich uczestnikami. Wierzę, że łącząc wiedzę i doświadczenie EBC Solicitors oraz IQ Partners we wspieraniu rozwoju start-upów pomożemy Sea Engineering i SEAQAR odnieść sukces rynkowy – powiedział Maciej Hazubski, Prezes IQ Partners.

Korzyści płynące z pojawienia się nowego inwestora dostrzegają także prezesi obu spółek.  – To dowód, że realizacja innowacyjnego konceptu polskich skuterów podwodnych DPV była znakomitym pomysłem. Z nowym inwestorem idea ta zyskuje jeszcze większą szansę na sukces i zrewolucjonizowanie rynku profesjonalnego sprzętu dla branży nurkowej. Liczymy, że dzięki wspólnym wysiłkom uda nam się doprowadzić do szybkiego wzrostu przedsiębiorstwa i tym samym wygenerować jak największy zysk jednocześnie wprowadzając na rynek spore udogodnienie dla wszystkich osób, których pasją jest nurkowanie – podkreśla Wojciech Lelito, Prezes Sea Engineering Sp. z o. o.

Prezes SEAQAR wskazuje natomiast zalety nie tylko finansowe, ale i wizerunkowe. - Pozyskanie wkładu inwestora, który dysponuje tak dużym doświadczeniem bezpośrednio wpływa na wzrost wiarygodności przedsiębiorstwa na rynku, a także na wizerunek firmy, jako rzetelnego partnera i producenta systemów monitorujących jednostki pływające. To sygnał dla innych podmiotów, że na rynku pojawił się istotny gracz oferujący innowacyjne rozwiązania w branży nautycznej – mówi Maciej Brodowicz, Prezes SEAQAR Sp. z o. o.